Beskydská perla
Chovatelská stanice Beskydská Perla

Od dětství je mým kamarádem a přítelem špic. Kdysi prakticky na vesnicích jiní psi nebývali, ale nebyli to špicové v dnešní podobě. Každému malému pejskovi se stojícími oušky a ocasem na hřbetě se říkalo špic.
V roce 1988 jsem si od pana Jandory pořídil prvního papírového špice malého bílého, který se jmenoval IR Perla Vsacka . Ten však přerostl do střeďáků, proto jsem si k němu o dva roky později pořídil střední fenku Bessy z Bílovských polí.
Chovatelská stanice Beskydská Perla CS byla zaregistrována pod registračním číslem 7877/91 23.9.1993. Fenka Bessy odchovala 3 vrhy a jednoho dne zmizela ze zahrady, někdo ji prostě ukradl . To mě tak vzalo, že jsem zapomněl chovatelskou stanici přeregistrovat na mezinárodní. To jsem udělal až v roce 2003 a nové registrační číslo, tentokrát mezinárodně chráněné chovatelské stanice, je 1559/03. Název zůstal stejný, ale odchovy začínají znovu od písmene „A“.
Protože jsem 40 let myslivcem mám rovněž loveckého psa. Před lety mi na jednom lovu v Tatrách učarovali barváři. To jsou psi s vynikajícím čichem a používají se na dosledy poraněné zvěře, především vysoké, a u nás jsou zastoupeni třemi plemeny: barvář anglický, bavorský a hannoverský. U mě se stali láskou na první pohled barváři hannoverští. Po delším hledání jsem si pořídil fenku Atinu, v té době ještě Ir žil, ale, vzhledem ke svému věku, už nedokázal ocenit dětskou hravost a temperament barváře. Po jeho odchodu do psího nebe na jeho místo nastoupila fenka malá bílá, zvaná Eli. Eli už je rovněž v psím nebi a místo ni jsou fenky německého špice Herry a Cilka, fenka japonského špice Eny a její dcera Casi, kterou voláme Cili. Přestože váhový rozdíl mezi nimi je 30 kg, všichni si dokonale rozumí, a i když jsou to tak rozdílná plemena, všichni si společně užívají radostí života. Když někdo tvrdí, že špic nemá lovecký pud, klidně rád předvedu opak.


Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc, než sebe, zarmoutí vás jen tehdy, když odejde do psího nebe.
www.beskydskaperla.cz ©Miroslav Gora 2011/2012 Beskydska Perla Mail